Ağustos Böceği İle Karınca

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde aynı köyde yaşayan bir karınca ile ağustos böceği varmış. Ağustos böceği eğlenmeyi şarkı söylemeyi çok severmiş. Karınca ise çok çalışkanmış hiç boş durmayı sevmez sürekli çalışırmış.

Mevsimlerden yazmış hava o kadar güzel o kadar sıcakmış ki! Ağustos böceği durumu almış eline sazı başlamış çalmaya bir yandan da oynamaya. Ağustos böceği bu şekilde gününü gün ederken karınca ter içinde kalmış yuvasına kış için yiyecek taşıyormuş.

Ağustos böceği karıncayla dalga geçmiş
-Daha yaz mevsimindeyiz bahar bile gelmeden bu ne telaş karınca demiş.

Karınca ciddi bir şekilde
-Ama ben böyle çalışkan bir karıncayım boş oturamam ki demiş.

Gel zaman git zaman aradan aylar geçmiş. Yağmurlar başlamış hava artık iyiden iyiye soğuyormuş. Karınca o kadar çok yiyecek depolamış ki artık tüm kışı geçirecek kadar yiyeceği varmış ama ağustos böceği hala saz çalıyor ve karıncayla dalga geçiyormuş.

Yılın ilk karı yere düşmüş. Karınca hemen evine girmiş ve sobayı alev alev yakıp ısınmaya başlamış bir yandan da yazdan depoladığı yiyecekleri yiyormuş ama gelin görün ki ağustos böceği dışarıda donuyormuş. Dışarısı o kadar soğukmuş ki ağustos böceğinin sazının telleri bile buz tutmuş. Ağustos böceği o kadar üşümüş o kadar üşümüş ki kendinden geçip bayılmış.

Karınca ise sıcacık evinde kitap okuyormuş. Dışarıda rüzgarlar esiyor kar yağıyormuş. Durum böyle olunca karınca ağustos böceğini merak etmiş ve üzerine paltosunu alıp dışarıya çıkıp biraz bakınmış. Birde ne görsün ağustos böceğinin üzerini kar kapatıyor ve zavallı neredeyse donacak titriyormuş. Hemen koşup yardımına yetişmiş ve ağustos böceğini eve taşımış. Ona sıcak bir çorba yapmış.

Ağustos böceği başlamış hüngür hüngür ağlamaya.
-Karınca özür dilerim sen çalışırken hep seninle dalga geçtim ama sen benim hayatımı kurtardın.
-Önemli değil demiş karınca ve ağustos böceğini üzülmemesi için teselli etmiş.

Ama bu ağustos böceğine çok iyi bir ders olmuş ve bundan sonra çok sıkı çalışmaya ve başı belaya girmeden önce önlem almaya karar vermiş. Bir daha ki yaz ağustos böceği de bir sürü yiyecek depolamış karınca ile komşu olup çok mutlu yaşamışlar.