Boyama

Boyama yapmak çocukların hayal gücünü artırdığı gibi, sağ ve sol beynin birlikte çalışmasını sağlıyor ve odaklanma becerilerini artırıyor.

Okul öncesi çocuklar için boyama ve resim yapmak eğlenceli bir uğraş olduğu gibi, özellikle ellerini kullanma becerisi henüz gelişmemiş olan 0-3 yaş grubu çocuklar için boyama yapmak oldukça faydalıdır.

3 yaşından sonra, çocuklarda el-göz koordinasyonu artığı gibi, nesneleri anlamlandırma yetisi de güçlenir. Bu nedenle 3 yaşından büyük çocuklar resim yapmaya yönelir. Ancak 0-3 yaş grubundaki çocuklar için resim yapmak hem karmaşık hem de zor bir süreç olduğundan, bu yaş aralığındaki çocuklar genellikle boyama ile ilgili faaliyetleri keyif alarak yapar.

Boyama ve Resim Yapmanın Çocuklara Faydaları

  • Çocukların küçük kaslarının gelişmesini sağlayan boyama ve resim faaliyetleri, el ve göz koordinasyonunu artırır.
  • Çocuklar boyama yaparak kendi eserlerini ürettiklerinden, boyama ve resim yapan çocukların özgüveni artar.
  • Resim ve boyama yapmak, çocukların odaklanma becerilerinin gelişmesini sağlar.
  • Çocukların nesneleri ve renkleri öğrenmesine yardımcı olur.
  • Resim ve boyama faaliyetleri çocukların hayal gücünü yansıttığı gibi, yaratıcı düşünmelerini sağlar.
  • Çocukların boyama faaliyetlerinden sonra, onlara basit sorular sormak, anlamlandırma yetilerini güçlendirir. Resmin neye benzediğini ya da çocuğun hangi rengi neden kullandığını sormak, çocuğun ifade yeteneğinin de gelişmesini sağlar.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üç yaşından küçük olan çocukların boyama yaparken kullandıkları malzemeler, sağlık açısından önem taşır. Bu nedenle, çocukların kontrol altında boyama yapmalarının sağlanması önemlidir.

Çocuğun kimyasal madde içeren boya malzemelerini yalaması ya da yemeye çalışması, zehirlenmeye varabilecek sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle resim malzemesi seçimine dikkat etmek gerektiği gibi, boyama yaptığı sırada çocuğu kontrol etmek de önemlidir.

Çocukların Boyama Sayfaları Hangi Mesajları Veriyor?

Çocuklar boyama ve resim yaparken, iç dünyalarını yansıttıklarından, yaptıkları çalışmaların doğru bir şekilde anlamlandırılması da önemlidir.

Duygusal ya da psikolojik mesajları çocuklar genellikle yaptıkları resimler yoluyla verdiklerinden, çocukların eserlerini doğru incelemek de son derece önemlidir.

Çocukların Hayal Gücünü Özgür Bırakın

Çocuklar boyama yaparken, boş resim kağıdı kullanabilecekleri gibi, boyama sayfaları kullanmaları el becerilerinin daha fazla gelişmesini sağlar. Ancak çocuklar boyama sayfaları kullanırken, çocuklara müdahale etmemek gerektiği de unutulmamalıdır.

Hayvan figürleri, nesneler ya da insan figürleri ile ilgili sayfalarda çocuğa hangi renge boyaması gerektiği ile ilgili direktifler verilmemeli ve hayal gücü tamamen özgün bırakılmalıdır.